سوالات متداول

چرا بعضی شرکت ها هزینه کمتری می گیرند؟
  • خدمات شرکت ترک لایف شامل توضیحات زیر می باشد. بعضی از شرکت ها فقط کار ثبت شرکت را انجام می دهند و برای تمام مواردی که در زیر توضیح داده شده است هزینه مجزا گرفته می شود وهرماه نیز به عناوین مختلف هزینه های غیر متعارف گرفته میشود ومسایل حسابرسی آنها توسط افرادی غیر حرفه ای صورت میگرفت و ….. که تابحال خیلی از فعالان اقتصادی که در ترکیه شرکتی را ثبت کرده اند بخاطر همچین مسایلی دچار مشکلات حقوقی وحتی در هنگام ورود به کشور ترکیه ویا خارج شدن ازکشور ترکیه دچار مشکل و مجبور میشدند شرکت خود با هویت ترک را منحل کنند .

  • خدمات در مقوله ی ثبت شرکت شامل موارد ذیل میشود :

ترجمه رسمی‌پاسپورت‌ کلیه سهامداران
ثبت رسمی‌شرکت تجاری در ترکیه
ثبت رسمی‌امضاء مدیرعامل
تنظیم اساسنامه شرکت با توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی کارفرما
تنظیم فرم مخصوص تاسیس شرکت
تنظیم فرم اتاق بازرگانی
تنظیم فرم تعهد آدرس مربوط به اتاق بازرگانی
تایید رسمی‌اساسنامه
مترجم ( بنا به قانون ترکیه برای کسانی که به زبان ترکی وارد نیستند در تایید مدارک در دفترخانه مترجم الزامی‌است )
اخذ کارت بازرگانی
چاپ رسمی‌روزنامه شرکت
پرداخت هزینه باطل کردن تمبر رسمی
تنظیم فرم اداره مالیات
اخذ شماره مالیاتی اعضای شرکت
اخذ شماره مالیاتی شرکت
تاییدیه ادرس محل کار توسط مامور اداره مالیات
پلمپ دفاتر حسابداری
گشایش حساب بانکی شرکت
معرفی مشاور مالی رسمی (طبق قانون ترکیه همه شرکت ها باید داری مشاور مالی رسمی ترک باشند )
ارائه خدمات برای تنظیم اجاره نامه محل شرکت

آیا امکان خرید خانه و ملک و زمین قبل از ثبت شرکت در ترکیه وجود دارد؟

بله، قبل از ثبت کامل شرکت میتوانید املاک در ترکیه به نام خود خریداری کنید

آیا شرکتها ملزم به داشتن یک مشاور مالی یا حسابدار هستند؟

بله در ترکیه ۲ مدل مشاورمالی است:

  1. -Yemenli mali musaver مشاور قسم خورده دولت که مهر دولت را در اختیار دارد مانند حسابرس رسمی در ایران
  2. Serbest Mali musaver– مشاور مالی خصوصی که البته مجوز فعالیت از دولت دارد
وکالتنامه ثبت شرکت در ترکیه را در صورت درخواست از کجا تهیه کنم؟

نمونه وکالت نامه توسط شرکت پارس ترکان در اختیار شما قرار خواهد گرفت و با ارائه آن به دفاتر رسمی در ایران و ترجمه آن به زبان ترکی و اخذ تاییده سفارت ترکیه این امر میسر خواهد گردید .

آیا حضور سهامداران در ترکیه الزامی است؟

فقط حضور یکی از سهامداران (مدیر عامل) و یا صاحبین امضا نیز کافی است، در این صورت لازم است سهامدار حاضر در ترکیه وکالتنامه ثبت شرکت از دیگر سهامداران داشته باشد.

برای ثبت شرکت در ترکیه به چند سهامدار نیاز دارد؟

طبق قانون جدید ترکیه که از ماه ۸ میلادی سال ۲۰۱۲ قابل اجرا میباشد محدودیتی در تعداد سهامدارها وجود ندارد وحداقل با یک نفر نیز مشود در ترکیه شرکتی را به ثبت رساند .

 

پس از تایید اجازه اقامت چقدر باید برای گرفتن کارت اقامت صبر کنم؟

فاصله زمانی بین تایید اجازه اقامت و دریافت کارت متفاوت است. اگر شانس بیاورید بین یک تا دوهفته کارت اقامت را دریافت می کنید اما دریافت کارت تا بیشترین مهلت قانونی آن که ۹۰ روز است هم ممکن است طول بکشد.

نکات مهم در زمینه بیمه چیست؟

اجازه اقامت شما تا روزی که بیمه شما تمام شود معتبر است بنابراین اگر بیمه شما یک دسامبر تمام می‌شود اجازه اقامت شما هم تا همان زمان داده می‌شود.

بیمه‌ای که می‌گیرید باید حاوی پاراگراف زیر باشد:‌

Işbu poliçe 06.06.2014 tarih ve 9 sayılı Ikamet Izni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına Ilişkin Genelge’ de belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.

با توجه به اینکه من با ویزای توریستی وارد ترکیه شده ام، اقدام من برای اجازه اقامت،‌ جدید محسوب می شود یا تمدید اقامت؟

اگر اولین باری است که از طریق اداره اقامت ترکیه برای اجازه اقامت اقدام می‌کنید،‌ اقدام شما جدید محسوب می شود.  حتی اگر قبلاً هم اجازه اقامت در ترکیه را داشته‌اید و منقضی شده است و اکنون دارید اقامت توریستی خود را به اجازه اقامت تبدیل می کنید هم اجازه اقامت شما جدید محسوب می‌شود. تمدید اجازه اقامت فقط برای افرادی است که دارای اجازه اقامت معتبر هستند که زمان آن تمام شده است. تمدید اجازه اقامت از طریق پست ممکن است اما افرادی که برای اولین بار اجازه اقامت می‌گیرند حتماً باید شخصاً مراجعه کنند.

ایا هزینه تاکسی در انتالیا گرون است ؟

تقریبا نه زیاد نه کم ..تو آنتالیا تاکسی ها از تاکسی متر استفاده میکنن ولی امکان توافق وجود داره و میتونین برای مسیرتون یه مبلغی رو به تاکسی پیشنهاد بدین و به قول معروف چونه بزنین.اینم بگم که مینی بوس که بهش دلموش میگن و اتوبوس ، در همه جای شهر آنتالیا وجود داره.

انتخاب هتل در آنتالیا چند درصد تو کیفیت سفر اهمیت داره ؟

اگه بهتون بگم صد در صد، دروغ نگفتم . به صورت کلی  مسافرهایی که از همه جای دنیا به آنتالیا سفر میکنن ، بیشتر زمانشون رو تو هتل میگذرونن  و در واقع آنتالیا به هتل هاش معروفه ..اینکه تو آنتالیا چند هزار هتل و اقامتگاه تفریحی وجود داره هم خوبه و هم بد …خوب از این جهت که دستتون رو انتخاب هتل بازه وبد از این جهت که چون معیار و استاندارد خاصی برای ستاره دادن به هتل ها  وجود نداره ، یهو میبینین دو تا هتل که هر دو ۵ ستاره هستن زمین تا آسمون با هم فرق دارن ..و مسافر از همه جا بی خبر هم رو حساب اعتماد و به خیال  ۵ ستاره بودن هتل میره آنتالیا و وقتی هتل و میبینه باورش نمیشه که این هتل ۵ ستاره باشه … پس رفقا تصور نکنین هر توری ارزون تر بود چون هتلش ۵ ستاره هست حتما تور خوبی باید باشه…حتما قبل از انتخاب هتل تحقیق کنین …تو آنتالیا در یه زمان مشخص  هم زمان ،  هتل ۵ ستاره ۲۰ دلاری و هتل ۵ ستاره ۲۵۰ دلاری هم وجود داره ….هر دو ۵ ستاره هستن اما این کجا و آن کجا ….

بهترین منطقه آنتالیا کدام است؟

این سوال کاملا سلیقه  ای بوده و بسته به نوع هدف خریدار میتواند هر منطقه  در نوع  خود بهترین باشه..ولی در کل منطقه کنیالتی و لارا  و اسکی لارا به خاطر نزدیکی به  مرکز شهر و پاساژ ها و بازار ها ، جزو مناطق خوب و پرطرفدار آنتالیا در بین مسافران هست.

اجاره دفتر کار در ترکیه به چه صورت است؟

برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به نام شرکت الزامی میباشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهبه گردد و امکان تهیه home offce نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است در مورد اجاره دفتر وحتی محل زندگی نیز این شرکت باتوجه به نوع فعالیت وصنف کاری شما ، بهترین مناطق ودفاتر مختلف را به شما پیشنهاد ومعرفی میکنند.

آیا اقامت ترکیه از طریق استخدام ممکن است ؟

شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانیداقامت ترکیه را از طریق کاربدست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد برای کسب این نوع اقامت، شما باید تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد . با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است.ولی در حال حاضر خارجیان زیادی از کارهای مانند پرستاری در خانه تا دندانپزشکی اقامت کاری از دولت دریافت نموده اندپس میتوانید امیدوار باشید

از چه طریق می توان اقامت کشور ترکیه را کسب کرد؟

راههای بسیاری جهت دریافت اقامت در ترکیه وجوددارد ولی در اینجا متداولترین و راحتترین راهها عنوان شده است

–         ازدواج: از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه می توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

–         استخدام: با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای فرد مورد نظر خود از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کرده و در صورت مثبت بودن نتیجه این درخواست و دریافت اجازه کار به آن فرد اقامت یک ساله داده می شود.

–         خرید ملک: بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱٫۰۴٫۲۰۱۳ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کرده و پس از هشت سال می توانند برای اقامت دائم مراجعه نمایند.

–         تحصیل: یکی دیگر از راه هایی که اشخاص می تواند در ترکیه اقامت یک ساله دریافت کند تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد.

–         ثبت شرکت: ثبت شرکت به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما پساز دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت می توان اقامت یک ساله رادریافت کرد.

–         اقامت توریستی: با عقد قرارداد اجاره نامه در ترکیه و تایید این قرارداد در یکی از دفاتر اداره ثبت اسناد این کشور می توان اقامت یکساله توریستی دریافت کرد

 

هتل های FB و HB و B&B و SC چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

۱(Full Board (FB:
در هتل فول برد هزینه ای که پرداخت می ­کنید صبحانه، نهار و شام را در بر می ­گیرد و برای خوردن نوشیدنی و میان ­وعده ها بایستی پول پرداخت کنید.

۲(Half Board (HB:
با رزرو یک هتل HB می­ توانید به غیر از صبحانه رایگان از یک وعده دیگر (به اختیار نهار یا شام ) نیز استفاده کنید. این خدمات برای افرادی که دوستدار ماجراجویی و گشت زنی در طول روز هستند و تمایل دارند بعد از یک گشت زنی شام را در هتل خود صرف کنند مناسب بنظر می ­رسد.

۳(Bed and Breakfast (B&B:
همانطور که از معنای این نوع هتل پیداست، تنها می ­توان از صبحانه هتل بصورت رایگان استفاده کرد و برای استفاده از سایر وعده ها و میان وعده ها هزینه مربوطه باید پرداخت شود. این خدمات متداول ترین نوع خدمات در هتل ها می­ باشد.

۴(Self Catering (SC:
این نوع هتل ها دارای آشپزخانه کوچک می باشند که به لوازم آشپزی و ظروف غذاخوری مجهز است. انتخاب این هتل برای کسانی که دوست دارند هروقت که دلشان می­ خواهد غذای خود را بپزند و بخورند و همچنین برای کسانیکه دارای بودجه محدود در سفر هستند و نمی­ خواهند پولهای خود را در رستورانها خرج کنند مناسب است.

تفاوت هتل های ALL و UALL در چیست؟

در هتل‌های ALL هزینه پرداختی شامل تمام وعده های غذایی موجود، همه نوع نوشیدنی و میان وعده ها تا ساعت ۲۳ شب میباشد. این نوع هتل مخصوص کسانی است که علاقه چندانی به ماجراجویی و گشت زدن داخل شهر نداشته و هدف از سفر را استراحت مطلق قرار داده اند. این نوع خدمات معمولا در هتل های ساحلی و ریزورت ها ارائه می ­شود. (تفاوت All با UAll در ساعت سرویس دهی آنها می باشد. در هتل های All سرویس دهی تا ساعت ۱۱ شب و در UAll سرویس دهی ۲۴ ساعته است)

تو عید هوای آنتالیا خیلی سرده ؟

تو شب ها هوا سرد هستش ..البته سرده بهاری …مثل کیش خودمون ولی این سرما تو روز ها از بین میره و به صورت معتدل در میاد.البته آب دریا سرد هستش و اینکه تو آب دریا بتونین برین یا نه بستگی به خودتون داره .چون تو روزای آفتابی همیشه یه سری مسافرا تنی به آب میزنن .. احتمال ریزش بارون و وزش باد هم تو ایام نوروز تو آنتالیا هست که البته خیلی کم اتفاق میفته.

فرودگاه اسپارتا کجاست و چرا پروازهای ایرانی فقط به این فرودگاه پرواز میکنند؟

فرودگاه کوچک اسپارتا که فاقد استاندارد های بین المللی است در فاصله ۱۳۰ کیلومتری آنتالیا میباشد.به دلیل ممنوعیت پروازهای ایرانی به کلیه فرودگاه های استان آنتالیا ، فرودگاه اسپارتا (سلیمان دمیرال ) در استان اسپارتا میزبان پرواز های ایرانی ست.

ایا هتل های ۳ و ۴ ستاره در آنتالیا با کیفیت هستند؟؟

هتل های ۳ ستاره بیشترشون بیزنسی هستند یعنی برای اشخاصی که صرفا برای  کار تشریف میارن و بیشتر زمان خود را بیرون از هتل میگذرونن استفاده میشه و هتل‌های ۴ ستاره آنتالیا، ممکن است رستوران ۲۴ ساعته، ساحل اختصاصی و بالکن اختصاصی نداشته باشند. اما قیمت مناسب تری داشته باشند.

بعضی از این هتلهای سه ستاره در منطقه  örnekköy در guzeloba لارا هستند و با توجه به نزدیک بودن به ساحل لارا و قیمت پایین مسافرین زیادی رو جذب میکنند ولی هیچ کدوم از استانداردهای لازم رو ندارند بیشترین شکایت مسافرین از هتلهای این منطقه هست .
هزینه های جانبی جهت انتقال سند با اتباع خارجی چه مبلغی می باشد؟

هزینه ترجمه گذرنامه، هزینه دفتر خانه (نوتر )، حدود ۴ درصد ارزش ملک بابت ثبت سند به اداره ثبت اسناد پرداخت می شود و هزینه مالیات سالیانه ملک بر حسب ارزش ملک محاسبه می گردد که پرداخت تمامی این هزینه ها در راستای اخذ سند به دولت خواهد بود و هیچ گونه ارتباطی به شرکت مربوطه نخواهد داشت و به عهده خریدار می باشد.

هزینه ی زندگی در ترکیه به چه صورت است؟

در حال حاضر هزینه ی زندگی در ترکیه نسبت به ایران مقرون به صرفه است و شناخت مارکت ها و انتخاب خدماتی که مناسب با بودجه ی شما است خیلی مهم است . در این زمینه راهنمایی های لازم را شرکت ما در اختیار شما قرار خواهد گذاشت.

آیا این مجموعه پروسه درخواست “اقامت ترکیه” من را انجام میدهد؟

بله، اخذ اقامت ترکیه یکی از خدمات پس از فروش ما به خریداران املاک بوده و تمام مراحل را دپارتمان حقوقی شرکت پیگیری میکند.

قیمت یا متراژ واحد خریداری شده آیا ممکن است در دریافت ” اقامت ” تاثیر بگذارد؟

نخیر، پس از بنام زدن سند به اسم یکی از اعضای خانواده، کل خانواده اقامت را دریافت می کنند، و برای سرمایه گذاری های بالای یک میلیون دلار، شهروندی تعلق میگیرد.

پروسه بررسی درخواست اقامت ترکیه چه مدت است؟

پس از اتمام مراحل خرید، دپارتمان حقوقی شرکت وارد کار شده و پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز، تمام مراحل اداری و امنیتی مربوط به اخذ اقامت ترکیه را انجام میدهد، کارت اقامت بسته به تعداد مراجعه کنندگان طی مدت یک تا سه ماه دریافت می شود.

از چه زمانی میتوانم درخواست “اقامت ترکیه” را پیگیری کنم؟

پس از دریافت سند مالکیت (Tapu)، و یا پس از تایید قرارداد خرید ملک توسط دفتر اسناد رسمی (در صورت خرید اقساطی)

آیا امکان خرید خانه دست دوم توسط این شرکت وجود دارد؟

بله علاوه بر خرید از شرکت سازنده، یکی از دپارتمان های شرکت به صورت تخصصی روی املاک دست دوم تمرکز داشته و موارد اکازیون و زیر قیمت را برای مشتریان آماده میکند.

افزایش قیمت سالانه مسکن در ترکیه چقدر است ؟

طبق آمار کشور ترکیه بازار مسکن در شهرهای بزرگ نظیر استانبول و آنتالیا رشد بین ۱۰% تا ۱۵% داشته و این رشد برای سالهای آتی نیز پیش بینی میشود البته در املاک توصیه شده توسط ما سود پیش بینی شده بین ۲۰% تا ۳۰% می باشد.

کیفیت ساخت و مقاومت ساختمانهای مورد فروش در برابر زلزله چگونه است؟

از نظر مقاومت بناهای استانبول در برابر زلزله کل بناها به دو گروه قبل و بعد از زلزله ۱۹۹۹ تقسیم میشود. پس از این زلزله تمرکز بیشتری روی ضد زلزله بودن بناها انجام شد. کیفیت ساخت پروژه های جدید ترکیه، مطابق آخرین استانداردهای اروپا است. بخش پیمانکاری و ساخت و ساز ترکیه یکی از فعالترین و پویاترین پیمانکاران جهان است. در سال ۲۰۰۷ بیست و دو شرکت پیمانکاری و ساختمان سازی از ترکیه در فهرست بهترینهای مهندسی عمران جهان جای گرفتند که از این لحاظ رتبه سوم جهان را پس از کشور آمریکا و چین داراست.

قوانین مربرط به سند در ترکیه به چه صورت است؟

سند یا همان (TAPU) در ترکیه ،با انتقال املاک و مستغلات برای تمامی افراد با ملیت ترکیه و همچنین اتباع خارجی صادر می گردد.
در سند جزئیات به شرح ذیل درج می گردد:

۱٫ادرس ملک خریداری شده
۲. عکس مالک یا مالکین سند
۳.مشخصات ثبتی مربوط به ملک در اداره اسناد
۴.نوع مجوز ارائه شده در ارتباط با زمین مربوط
۵. مساحت کل زمین
۶. نوع مالکیت
۷. قیمت ملک به ارزش لیر ترکیه
۸.مشخصات مالک قبلی
۹.مشخصات مالک جدید
۱۰.اخرین تغییر مالکیت
۱۱.شماره ثبت مالکیت
۱۲.اطلاعات مربوط به ثبت
۱۳.تاریخ تغییر مالکیت جدید
۱۴.مهر و امضاء مدیر اداره ثبت اسناد.

چه مدارکی جهت اقامت در ترکیه لازم می باشد؟

۱٫ اصل سند ملکی و فتوکپی از ان
۲. اصل گذرنامه صاحب ملک با اعتبار حداقل ۶ماه
۳. فتوکپی از صفحات گذرنامه و صفحات اصلی که {شامل مهر ورود به کشور ترکیه } میباشد.
۴. ارائه فرمهای مربوط به اخذ اقامت
۵. ۴قطعه عکس رنگی
۶. پرداخت هزینه مربوط به صدور دفترچه اقامت به پلیس دولت ترکیه (تقریبا ۱۰۰ دلار )
۷. داشتن حساب بانکی از بانکهای دولتی ترکیه و موجودی به مبلغ حدود( ۶۰۰۰دلار ) جهت ارائه پرینت به پلیس
۸. ارائه بیمه نامه هر فرد به مدت یک سال

نحوه اقامت هر خانواده شخص خریدار چه گونه میباشد؟

همسر با داشتن سند رسمی ازدواج و نیز داشتن فرزندان تا زیر ۱۸ سال ، چون در صورتیکه فرزندان بالای ۱۸ سال باشند حتما به طور مستقل باید دارای سهمی از ملک خریداری شده داشته باشند.

مدت اقامت در ترکیه چه مدت میباشد؟

مدت اقامت در ترکیه از لحظه ورود به فرودگاه به مدت ۹۰ روز میباشدواگر قصد ماندن بیش از ۹۰ روز را داشته باشید قبل از اتمام این مدت با مراجعه به پلیس وارائه دلیل مشخص و منطقی مدت اقامت خور را در صورت قابل قبول بودن تمدید خواهید کرد.

آیا داشتن مدارک شناسایی برای سفر به ترکیه نیاز است؟

بله، شما در تمام طول مدت سفر به ترکیه به مدرک شناسایی عکس دار نیاز دارید. این مدرک می تواند پاسپورت، کارت شناسایی، گواهینامه رانندگی و یا کپی این مدارک باشد.

آیا جرم و جنایت در ترکیه زیاد است؟ آیا امنیت کافی در آن برقرار است؟

در رده بندی پلیس بین الملل، کشور ترکیه بعنوان امن ترین مقصد توریستی در اروپا تعیین شده است. برای اطمینان بیشتر پیشگیری های لازم برای جلوگیری از جرایم جزئی مانند جیب بری، کیف قاپی و امثال آن میتواند کارساز باشد. این در حالیست که بنظر بیشتر بازدید کنندگان و گردشگران، مردم محلی ترکیه بسیار دوستانه و حمایتگر با توریسم برخورد می کنند.

آیا برای بازدید از ترکیه به ویزا نیاز خواهم داشت؟

بسته به قوانین کشوری که ملیت آن را دارید، این امکان وجود دارد که برای بازدید از ترکیه نیاز به ویزا داشته باشید. ویزاهای برچسبی که در بدو ورود اختصاص داده می شوند این امکان را برای گردشگر ایجاد می کنند که تا ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشد. قیمت این ویزا ۱۰ پوند برای توابع انگلیس، ایرلند و همچنین دارندگان پاسپورتهای اروپایی هزینه بهمراه خواهد داشت. اگر بیش از یک فرد با پاسپورت مشترک قصد ورود داشته باشند هر یک از آنها مشمول پرداخت هزینه ویزا بطور جداگانه خواهند بود

وضعیت و فرهنگ رانندگی در ترکیه به چه صورت است؟ آیا من میتوانم یک اتومبیل اجاره کنم؟

مانند اغلب کشورهای حوزه مدیترانه ممکن است رانندگی مردم ترکیه نیز کمی ناملایم بنظر برسد. در خصوص وضعیت جاده ها می توان اینگونه بیان کرد که عموما بزرگراههای ترکیه در وضعیت خوب و مرمت شده ای قرار دارند. اما برخی جاده های کوهستانی یا ساحلی ممکن است کمی باریک و مارپیچ باشند.
امکان اجاره اتومبیل در ترکیه برای شما وجود دارد. در این راستا شرکت های اجاره دهنده خودرو و پلیس ترکیه از شما انتظار ارائه گواهینامه رانندگی از کشور خودتان را دارند. اگر شما دارای گواهینامه مهارت کامل رانندگی از کشور خود هستید نیازی به تدارک دیدن گواهینامه بین المللی قبل از سفر به ترکیه نخواهید داشت.

آیا حشرات آزار دهنده در ترکیه وجود دارند؟

با توجه به اینکه در بعضی مناطق ترکیه پشه وجود دارد، همراه داشتن وسایلی جهت پیشگیری در اتاق خواب شما از قبیل دوشاخه های برقی دفع حشرات و یا اسپری و پمادهای ضد گزش ایده مناسبی بنظر می رسد که البته از داروخانه های محلی این کشور نیز قابل تهیه هستند.

آیا امکان استفاده از کارتهای اعتباری من در ترکیه وجود دارد؟ آیا همراه داشتن چکهای مسافرتی یا به عبارتی تراول چک مفید خواهد بود؟

کارتهای اعتباری در اکثریت غریب به اتفاق فروشگاهها و رستورانهای ترکیه قابلیت انجام پرداخت را دارند اما با توجه به اینکه ممکن است برخی فروشگاههای کوچک دارای این امکان نباشند، همراه داشتن مقداری پول نقد مورد نیاز است.
چکهای مسافرتی در بانکها و مراکز تبدیل ارز و صرافی ها قابلیت تبدیل به ارز رایج ترکیه را دارند بعلاوه اینکه در برخی هتل ها این امکان برای مسافرین درنظر گرفته شده است.

آیا شما می توانید برای اجاره دادن واحد مسکونی ام به من کمک کنید؟

ما به مشتریانمان کمک می کنیم تا واحدهای مسکونی خود را با شرایطی امن و بطور طولانی مدت اجاره دهند. اما خدماتی برای اجاره کوتاه مدت ارائه نخواهیم کرد

من می خواهم یک حساب بانکی در ترکیه داشته باشم. چگونه می توانم یک حساب بانکی در ترکیه باز کنم؟

برای این کار شما به یک گواهی مالیاتی و یک گواهی آدرس نیاز دارید. آدرسی که بر روی صورتحساب ها و قبوض شما درج شده می تواند گواهی آدرس مورد نیاز شما تلقی گردد. بر اسا قوانین بانک ها، آدرس شما بر روی قبوض آب، برق و یا اینترنت و با اشاره به نام شما قابل استناد هستند.

اگر من یک آپارتمان درحال ساخت بخرم چه میزان ودیعه مورد نیاز است؟ آیا میتوانم بطور اقساط پرداخت نمایم؟

شما بطور تقریبی مبلغ ۳۰۰۰ یورو بعنوان رزرو و در قبال امضای قرارداد خواهید پرداخت. معمولا ۳۰ درصد کل مبلغ بعنوان ودیعه در نظر گرفته می شود و در مدت زمان چهار هفته باید پرداخت گردد. بیشتر شرکتهای ساختمان سازی پیشنهاد می کنند که پرداختها در پایان هر مرحله از احداث ساختمانها انجام گیرد. شرایط پرداخت شرکتهای مختلف ساختمان سازی ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد پس برای کسب اطلاعات دقیقتر راجع به نحوه پرداخت هر پروژه بهتر است با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید.

آیا چانه زنی و مذاکره در خرید ملک رایج و مرسوم است؟

پاسخ هم مثبت و هم منفی است. قابلیت چانه زنی به عادتها و برخورد فروشندگان بستگی دارد. با توجه به اینکه املاک مختلف مالکین متفاوتی دارند بعضی قابل مذاکره و بعضی غیر قابل مذاکره هستند. در ترکیه بیشتر مالکین پروژه های بزرگ بر سر قیمت مذاکره نمی کنند. آنها از شیوه های رقابتی برای افزایش فروش شان استفاده می کنند. پس بهتر است در نشریات ما عضو شوید تا اطلاعات کافی را راجعبه این شیوه فروش رقابتی بدست آورید.

چگونه می توانم تابعیت ترکیه بگیرم؟

دو راه جهت اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد:
سریعترین راه خرید یک ملک به ارزش یک میلیون دلار یا بیشتر است.
روش دوم خرید یک ملک با هر قیمت به مدت ۵ سال و تمدید مجوز سکونت در ترکیه است. برای آگاهی از جزئیات بیشتر می توانید به صفحه مربوطه در این سایت مراجعه نموده و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

چگونه می توانم از تغییرات نرخ ارز مصون بمانم؟

تقریبا تمامی معاملات املاک با دلار آمریکا یا یورو انجام میشود تا از ضرر مالی ناشی از تغییرات نرخ ارز برای هر دو طرف معامله کاسته شود. از سوی دیگر چنانچه شما به هر دلیل ترجیح دهید که معامله خود را بر اساس سایر ارزهای رایج معاملاتی جهان انجام دهید، ما به شما کمک خواهیم کرد تا به قیمت ثابت و امن ملک خود را خرید نمایید.

آیا خدماتی در خصوص مدیریت مسکن وجود دارد؟

بله، بسیاری از املاک توسط شرکتهای متخصص مدیریت میگردند، بعضی توسط شرکت های سازنده و برخی نیز توسط هیئت مدیره خود ساکنین اداره می شوند

سیستم دولتی حاکم بر کشور از چه نوعی است؟

ترکیه یک جمهوری سازماندهی شده بر اساس پارلمان دموتراتیک است که عضو ناتو بوده و در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا نیز قرار دارد. این کشور در حال حاضر در اتحادیه گمرکات اروپایی عضویت دارد.

هزینه های زندگی در ترکیه در قیاس با اروپای غربی چگونه است؟

قیمت کالاهای روزمره و ضروری عموما ۵۰ درصد کمتر از اروپای غربی است، این در حالی است که در مورد کالاهای لوکس ممکن است قیمت ها بالاتر از کشورهای مذکور باشد.

آیا ملکی که خریداری می کنم تجهیز شده و فرنیش خواهد بود؟

شرکت های سازنده کمی وجود دارند که پیشنهاد های فرنیش شده جهت ارائه دارند. با این حال ما شما را یاری می کنیم که تا حد امکان و بدون پرداخت اضافه واحد مسکونی خود را تجهیز کنید

آیا من می توانم ملکم را اجاره دهم؟

بله، بهترین زمان اجاره نیز از ماه اپریل تا اکتبر است اما در ماههای سرد و زمستانی قیمت اجاره خانه ها پایین تر خواهد بود.

آیا در قبال خرید ملک مشمول مالیات خاصی می شوم؟

بله، مالیات بر ملک و همچنین مالیات برای نظافت محیط. اگرچه که این مالیاتها عموما ارزان بوده و مجموعا حدود ۱۰۰ یورو در سال هزینه در بر خواهند داشت

چه مبلغی باید بابت شارژ، تعمیرات و نگهداری خانه ام پرداخت کنم؟

این مبلغ رقمی مابین ۱۲۰ الی ۹۰۰ لیر در سال بوده و از مجتمعی به مجتمع دیگر بسته به وسعت آن و میزان تسهیلات مجتمع متفاوت است. در غالب موارد این مبلغ برای واحد های دو خوابه ماهیانه۱۰۰لیر می باشد. البته ما قبل از خریدتان در این خصوص به شما اطلاع رسانی می نماییم

هزینه های جانبی در ارتباط با خرید مسکن در ترکیه چه مبلغی می باشند

هزینه های جانبی خرید مسکن در ترکیه در حدود ۴ درصد ارزش ملک برآورد می گردد

آیا وکلای مسلط به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارند؟

بله وکلای انگلیسی زبان بسیاری وجود دارند که ما می توانیم مواردی را به شما در طول سفرتان برای بازدید معرفی نماییم.

چه مدارکی جهت سند ملکی در ترکیه مورد نیاز من خواهد بود؟

یک کپی ترجمه شده از گذرنامه تان به زبان ترکی، چهار قطعه عکس در اندازه پاسپورتی و یک کد مالیاتی کشور ترکیه مورد نیازتان خواهد بود تا قادر باشید یک ملک را بنام خود در ترکیه خریداری فرمایید. ما برای گرفتن کد مالیاتی ترکیه از اداره مالیات به شما کمک خواهیم کرد.

مراحل عمومی خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

پس از پرداخت هزینه رزرو از جانب مشتری، ما سند پرداخت را بررسی خواهیم کرد. سپس یک قرارداد مابین خریدار و مالک تنظیم خواهد شد که جزئیاتی نظیر تاریخ اتمام پروژه، زمانبندی پرداخت ها و شرایط و ضوابط در آن قید خواهد شد.
زمانی که این قرارداد توسط طرفین به امضا رسید پرداخت پایانی انجام خواهد شد. سپس شما باید برای درخواست مجوز امنیتی حق مالکیت در ترکیه اقدام نمایید که این درخواست عموما از جانب سازنده برای شما انجام خواهد گرفت.
شما می توانید در این خصوص یک وکالتنامه در دفتر اسناد رسمی تنظیم و امضا نمایید که تمام مراحل اداری و مکاتبات مورد نیاز شما را در بر گیرد. پس از پایان مرحله ترخیص و تایید امنیتی شما یا وکیلتان می بایست یک سند رسمی انتقال را در حضور یک افسر رسمی دفتر ثبت اسناد به امضاء برسانید که شما را بعنوان مالک رسمی ملک ثبت خواهد کرد.

در مجتمع های نوساز بطور میانگین چه مبلغی بعنوان ودیعه مورد نیاز است؟ آیا می توانم بصورت اقساط پرداخت نمایم؟

شما عموما باید ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو بعنوان رزرو یا ودیعه پرداخت نمایید و سپس می بایست ۳۰ درصد کل مبلغ را بعنوان پرداخت اولیه و در طی ۴ هفته از زمان امضای قرارداد خرید پردات کنید. غالب سازندگان پرداخت مرحله به مرحله را پیشنهاد می کنند ( پرداخت مبالغ در قبال تکمیل هر مرحله از ساخت مجتمع) که اغلب بسته به شرایط شما با انعطاف در زمانبندی پرداخت همراه است. این یک مورد توافقی در معامله است. در بیشتر موارد شرایط پرداخت با فروشنده، مالک یا سازنده ملک قابل مذاکره است.

آیا اتباع خارجی قادر به دریافت وام در ترکیه می باشند؟

بله، زمانی که شما اقدام به درخواست وام مسکن می نمایید نیاز به ارائه مدارکی مبنی بر داشتن درآمد دارید که ممکن است مربوط به وطن شما یا هر کشور دیگر باشد. بانکهای زیادی در ترکیه وجود دارند که می توانید از طریق آنها اقدام به دریافت وام نمایید.

چه افرادی قادر به خرید ملک در ترکیه هستند؟

تمامی ملیتها به استثنای اتباع کره شمالی، ارمنستان، نیجریه، کوبا، یمن و سوریه قادر به خرید ملک در ترکیه هستند.

چرا باید از طریق یک مشاور املاک اقدام به خرید ملک کنم؟

زمانی که شما از طریق یک مشاور املاک معتبر وارد پروسه خرید می شوید در وهله اول این امکان را خواهید داشت که واحد های بیشتری را مطابق با معیارهای انتخاب خود بازدید نمایید و نه صرفا واحد های یک سازنده بخصوص. ثانیا شما از استاندارهای بین المللی و تجربیات ما بهره خواهید برد. بعلاوه اینکه تیم مشاورین ما در طی زمان حضور در ترکیه و همچنین پس از خرید از شما پشتیبانی خواهند کرد

بهای خدمات مشاوره املاک به چه صورت است؟

زمانی که یک ملک به فروش می رسد، نمایندگان رسمی و ثبت شده مشاور املاک طبق قانون این حق را خواهند داشت که ۳ درصد از قیمت واقعی فروش ملک را از طرفین معامله بطور مجزا دریافت نمایند.

چه کسی تعیین کننده قیمت ملک خواهد بود؟

اگر شما قصد خرید در یک مجتمع نوساز را دارید، قیمت توسط سازنده تعیین می شود. در غیر اینصورت مالکین هستند که تعیین کننده قیمت فروش ملکشان می باشند. خواه ناخواه چنانچه مشاوری در مراحل خریدتان باشد یا نباشد، شما همان بها را برای خرید خواهید پرداخت. بنابراین این ترجیح برای هر خریدار وجود دارد که از طریق یک نماینده رسمی و ثبت شده مشاور املاک در این کار استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که نظرات خریدار نیز در این مسیر لحاظ می شود.

آیا شرکت من می تواند یک شرکت سرمایه گذاری در ترکیه به ثبت برساند؟

بله، چنانچه شما تمایل به سرمایه گذاری در املاک ترکیه از طریق یک نهاد حرفه ای می باشید، ما می توانیم به شما در تاسیس این شرکت یاری رسانیم.

آیا شرکتهای خارجی قادر به خرید ملک در ترکیه هستند؟

بله اما مستلزم یک پروسه پیچیده و زمان بر است که نیازمند تایید شورای وزیران بوده و در عمل بندرت اتفاق می افتد. بنابراین بهترین راه این است که شرکتهای خارجی اقدام به تاسیس یک شرکت فرعی تابعه در ترکیه نمایند که آنها را قادر خواهد کرد تا مانند دیگر شرکتهای ترکیه و شهروندان آن از حقوق مالکیت و خرید و فروش برخوردار باشند

ایا محدودیتی برای خریداران خارجی ملک در ترکیه وجود دارد؟

بله و صرفا در مناطق روستایی و نظامی این محدودیت وجود دارد. اما در مواردی که ما برای مشتریان در نظر داریم هیچگونه محدودیتی شامل ایشان نمی باشد.

آیا من برای خرید ملک در ترکیه لزوما نیاز به مجوز اقامت دارم؟

خیر، شما نیازی به مجوز اقامت برای خرید ملک در ترکیه نخواهید داشت

آیا با خرید ملک در ترکیه می توانم مجوز اقامت ترکیه دریافت کنم؟

هر یک از اتباع خارجی می تواند مجوز اقامت به مدت دو سال را دریافت کند ( پس از دو سال نیاز به تمدید وجود دارد ) تا زمانی که ملک خود را به فروش برساند